Neden Ukrayna’da Üniversite Eğitimi

  • Ukrayna da Üniversite eğitim maliyeti oldukça düşüktür.Ukrayna’da eğitim maliyetleri Türkiye de şehir dışında okuyan bir öğrencinin aylık harcamasıyla eşit gibidir.

  Sonuç:  Aynı para ile denklik sorunu olmayan istediğin bölümde aynı fiyatla okumak

  • İki dilde eğitim alma şansı Ukrayna’da eğitim alan öğrenciler, Ukrayna’nın çok dilli bir ülke olması sebebiyle eğitim hayatlarının sonunda çok iyi derecede İngilizce ve Rusça öğrenmek zorunda kalacaklar. İdealist olanlar bu iki dile iyi düzeyde öğrenerek mezun olduklarında CV’lerinde ana dilli ile birlikte 3 dil bilen vasıflı bir mezun olarak diğer adaylardan bir adım önde hayata başlamış olacaklar.

  Sonuç:Dil öğrenmek önemlidir. Bir yabancı dil önemliyken Ukrayna da 2 yabancı dil öğrenme şansınız var ucuz maliyet ve iyi eğitim ile Ukrayna da eğitim sizleri bekliyor.

  •  Ukrayna’da ki üniversitelerin kalitesi dünya üniversiteler arası sıralama listeleri tarafından kanıtlanmıştır, Türkiye’den birçok üniversite ilk 1000 dünya   sıralamasında  sıralamaya giremezken, Ukrayna’da ki 6 üniversite 2016 yılında bu listeye girmiştir.Örnek olarak Sikorsky Helikopterlerinin mucidini ünlü Rus Igor Ivanovich Sikorsky Kiev Politeknik Üniversitesi’nden mezun olmuş ve icat ettiği helikoptere kendi adını vererek tarihteki yerine almıştır. Yine ünlü fizikçi Mendel’de Ukrayna’da ki üniversitelerde eğitim görmüştür.

  Sonuç: Bu listeleri YÖK resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.

  • Ukrayna’da yaşam  ucuzdur . Ukrayna’da aylık yemek gideri ortalama 90-200 ABD dolarıdır. Evde kalmak isteyen adaylar için ev kiraları 100$ dan başlayıp semtine ve binanın donanımına göre değişmektedir. Bu seçenek için de birkaç arkadaş aynı evi paylaşmak iyi ve ekonomik bir fikir olabilir.
WhatsApp chat