fbpx

  Ukrayna’da Üniversite Eğitimi ve Yaşam

 • Ukrayna’da Üniversite Eğitimi ve Yaşam

  Ukrayna’da üniversite eğitim sistemi dünyada sayılı gelen gelişmiş sistemleri arasında yer almaktadır. Yerli ve yabancı pek çok öğrenciye çok çeşitli ukrayna üniversitelerinde eğitim fırsatları sunulmaktadır.

  Ukrayna, Avrupa’nın güneydoğusunda, 603,628 km² lik yüzölçümü ile Avrupa kıtasının en büyük ülkesi konumundadır. Sınır komşuları Polonya, Slovakya, Macaristan, Romanya, Moldova, Belarus ve Rusya’ dır.

  Ukrayna, ılıman iklim kuşağında yer almaktadır ve yılda yaklaşık 400-600 mm yağış düşmektedir.

  Hava sıcaklıklarının genellikle ılıman olması sebebiyle ülke tarım için elverişlidir.

  Ülke, demir, kömür, petrol gibi doğal kaynaklar bakımından da çok zengindir. Bu sebeple de endüstrisi gelişmiştir. Sanayi genelde Kiev, Kharkiv, Odessa, Dnepropetrovsk, Donetsk, Zaporozhe, Dneprodzerzhinsk, Lvov, Nikolayev gibi büyük şehirlerde odaklanmıştır. Uçak, gemi, tır ve otobüs, araba ve ağır lokomotifler, bilgisayarlar ve elektronik eşyalar, tarım makinelerinin üretimi yaygındır. Odessa, Sevastopol, Nikolayev, Kherson ve Kerch, Ukrayna’nın başlıca limanlarıdır.

  Ukrayna’da Üniversite Eğitimi Fiyatları ve Yaşam Maliyetleri

  Ukrayna’da üniversite eğitim sistemi dünyanın sayılı gelişmiş sistemleri arasında gelir, yerli ve yabancı pek çok öğrenciye çok çeşitli üniversite eğitim fırsatları sunulmaktadır. Ukrayna’da 400 e yakın yüksek öğretim kurumu (üniversite) bulunmaktadır. Bunların arasında 200 tanesi eyalet, 93 tanesi özel ve kalanlar da belediyelere ait kurumlardır. Ukrayna eğitim fiyatlarının makul olması, dünyaca tanınan bir ülke olması, İngilizce eğitimi alabilme imkanı ve öğrencilerin eğitim hayatı boyunca yurtdışı tecrübe edinmesine imkan tanıması gibi sebepler onu çok popüler bir merkez haline getirmiştir.

  Ukrayna’nın Para birimi:

  Ulusal para birimi “Hrivna” (UHR) dır. Yabancı parayı Hrivna’ya çevirebilmek için bankalar, döviz büroları ve uluslararası havaalanı kullanılabilir. Alışveriş ve hizmet için hrivna kullanılırken, bazı işletmeler ABD doları ile de ödeme kabul etmektedirler. Uluslararası ödemelere açık bir kredi kartı da pek çok dükkan, otel, ulaşım firmaları, restoran ve barlarda geçerlidir.

  Ukrayna’da Ulaşım:

  Kiev’den 36 km uzaklıkta kurulmuş olan Borispol Uluslararası Havaalanı, ülkenin en önemli hava yolu ulaşım noktasıdır. Borispol Havaalanı’ndan Kiev’e taksi, servis veya otobüs ile ulaşım mümkündür. Yada seçtiğiniz ve kayıt olduğunuz üniversitenin havaalanı karşılama servisini de kullanabilirsiniz. Bu servisleri nasıl kullanabileceğinizi kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra ve gitme etabına geldiğinizde Edulife Yurtdışı Eğitim’den öğrenebilirsiniz. Borispol Havaalanı’nın dışında, Simferopol, Odessa, Dnepropetrovsk ve Donetsk’den uluslararası uçuşlar düzenlenmektedir. Ukrayna’nın, Bulgaristan, Almanya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkelere uluslararası demiryolu bağlantısı vardır. Polonya’dan, İngiltere’den, Hollanda’dan, Belçika’dan, Fransa’dan ve Almanya’dan uluslararası otobüs seferleri bulunmaktadır.

  Türkiye’den Ukrayna’ya direkt olarak gemi ile de gidilebilmektedir. Feribot seferleri de başlamıştır.

  Ukrayna’da ulaşım çok gelişmiştir. Bu sebeple, ülkenin her yerine tren ve otobüs ile kolaylıkla gidilebilmektedir. 500 km lik mesafe için ulaşım ücreti yaklaşık olarak 10-15 US$ arasındadır. Tren biletleri, tren istasyonlarından veya yolculuk gününde olmadığı sürece şehir merkezinden satın alınabilir.

  Ukrayna içi seyahatlerinizde hava yolu tercih ederseniz, biletinizi yerel şirketlerden satın alabilirsiniz.

  Yerel ulaşım otobüs, troleybüs, tramvay ve taksilerle sağlanmaktadır ve fiyatlar çok uygundur. Örneğin; taksi için ücret 1.5 US$ ve her kilometrede 0.20 US$ dir. Kyev, Kharkiv, Dnepropetrovsk şehirlerinde 0.40 US$ ödeme yaparak metro bileti alabilir ve zaman-varış noktası sınırı olmadan kullanabilirsiniz.

  Şehir içinde metro, troleybüs ve tramvayla ulaşım konusu üniversiteler ve hükümet arasında tartışılmış ve aylık 8-10 USD$ olmasına karar verilmiştir. Ülkenin dört bir yanını ise karayolu ulaşımında %50 öğrenci indirimi ile gezebilmek mümkündür.

  Öğrenciler üniversite eğitimi için kabul edilir edilmez “Uluslararası Öğrenci Kimliği” verilir. Bu kimlikle havayolu ulaşımı için normal fiyat üzerinden %30 indirim sağlanır.

  Ukrayna’da Yemek:

  Ukrayna çok çeşitli yemek kültürlerini bünyesinde barındıran bir tarım ülkesidir. Marketlerde, manavlarda, süper marketlerde çok farklı sebze, meyve ve yemekleri bulmak mümkündür. Kafeteryalar, restoranlar ve fast-food restoranları çok çeşitli ve çok uygun fiyatlı yemekler sunar.

  Ukrayna’da İletişim:

  Pek çok üniversite, öğrencilerine internet erişimi sağlamaktadır. Ayrıca internet kafeler de mevcuttur. Hızlı posta servisleri için DHL, Federal Express, UPS, TNT vb. gibi şirketler kullanılmaktadır.

  Ukrayna’da Sağlık Hizmetleri:

  Pek çok devlet üniversitesi, öğrenci hastanelerinde (Medikolar) ücretsiz sağlık hizmeti sunmaktadır. Öğrenciler ayrıca devlet hastaneleri veya özel hastanelere gidebilir, ücretini ödeyerek muayene veya tedavi olabilirler.

WhatsApp chat