Almanya’da Üniversite Eğitimi Ücretleri ve Fiyatları

 • Almanya’daki üniversiteler; yüksek eğitim kalitesi, ekonomik maliyetleri ve okul sonrası iş imkanları ile son yıllarda bir çok öğrenci tarafından tercih edilen bir seçenektir. Almanya’da üniversitelerin çoğu ücretsizdir. Ücret alan bazı üniversitelerde ise yıllık üniversite eğitimi harcı 250 – 500 Euro arasında değişmektedir.

  Almanya’da 250.000 yabancı öğrenci 6350 lisans programı, 240 farklı şehir ve kasabada 380 eğitim kurumu üniversite eğitimi vermektedir. Almanya, ABD ve İngiltere’den sonra dünyada en fazla üniversite eğitimi için öğrenci alan ülkedir. Dünya genelinde sıralamaya giren TU9 (www.tu9.de )almanyada-üniversite-eğitimi üniversiteleriyle Avrupa’da kendi alanlarının en iyilerindendir.

  Bilimsel araştırma olanaklarının zenginliği ile bilinen Almanya’da ki üniversitelerde, modern laboratuvarlar ile öğrencilere uygulama alanı yaratılmaktadır. Köklü prestijli Teknik Üniversiteleri, teknoloji ve otomotiv sektörünün dünyaca ünlü firmalarında sağladığı staj olanaklarıyla Almanya, özellikle mühendislik alanında üniversite eğitimi için ideal bir tercihtir.

  Almanya’da üniversite eğitimi; 3 yıl süren lisans programları ve 2 yıl süren yüksek lisans Master programları kış ve yaz dönemi olmak üzere 2 dönem halindedir. Ek olarak Almanya’da Üniversite eğitimi sırasında part-time çalışabilirsiniz ve üniversite eğitimi bittikten sonra Almanya’da oturum izni de verilmektedir.

  Almanya’da Üniversite Eğitimi Lisans başvurusu için sizden istenen belgeler:

  • Lise diplomanız (Almanca tercüme ve Alman konsolosluğu onayı)
  • Lise not dökümünüz (Almanca tercüme ve Alman konsolosluğu onayı)
  • YKS ve TYT kazandı belgeniz (Noter onaylı Almanca tercüme)

  Almanya’da üniversite eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavında 4 yıllık bir bölümü kazanmış olmanız yeterlidir. Özel veya devlet üniversitesi farketmeksizin kazandığınız bölümün aynısını veya dengi bir bölümü Almanya’da okuyabilirsiniz. Fakat kabul şansınızı arttırmak için kazandığınız bölüme başvuru yapmanızda fayda vardır. Ayrıca bazı üniversiteler YKS VE TYT sonuç puanınıza ve lise not ortalamanıza bakabilir. Tercih ettiğiniz üniversite ve bölüme göre sizlere başvuru ve kabul koşulları hakkında bilgi vereceğiz.

  Başvuru tarihileri: 15 ocak ile 15 temmuz dur.

  Türkiye’de 2 yıllık ön lisans mezunu öğrenciler, Türkiye’de mezuniyetleri sonrasında Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilirler. MYO öğrencilerinin Türkiye’de aldıkları derslerin sayılıp sayılmayacağına Almanya’da başvurdukları üniversite karar verir.

  Edulife; Almanya’da sadece eğitim dili Almanca olan bölümlere başvuru yapmaktadır. Almanca dil bilgisi olmayan öğrenciler ilk yıl üniversitelerden şartlı kabul alırlar. Şartı herhagi bir dil kurumunda almanca öğrenmektir. Öğrenciler almanca hazırlık eğitimi aldıktan sonra TestDaF ve DSH sınavlarında yeterli puanı alarak üniversitenin lisans programına başlama hakkı kazanmaktadır.

  Almanya da şartlı kabul başvurusu yapabileceğimiz bazı üniversiteler ; Berlin Teknik Üniversitesi , Berlin Humboldt Üniversitesi , Berlin Freie Üniversitesi , Dortmund Teknik Üniversitesi , Dresden Teknik Üniversitesi , Münih Teknik Üniversitesi , Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi , Heidelberg Üniversitesi , Stuttgart Üniversitesi , Hamburg Üniversitesi , Frankfurt Goethe Üniversitsi , Aachen Teknik Üniversitesi , Duisburg Essen Üniversitesi , Paderborn Üniversitesi , Hannover Üniversitesi , TU Clausthal Üniversitesi , Wuppertal Üniversitesi  , Bochum Üniversitesi , Mainz Üniversitesi , Jena Üniversitesi , Berlin Wildau Teknik Üniversitesi , Bremen Üniversitesi , Cottbus Teknik Üniversitesi …

  Almanya’da anlaşmalı olduğumuz üniversite başvuru hizmeti ve dil eğitimi hizmeti aldığımız kurum Rheinland Privatschule.

   

  Rheinland Privatschule 2000 yılından bu yana Almanya’nın NRW eyaletinde 5 farklı şehirde (Duisburg , Düsseldorf , Essen , Köln ve Dortmund) bütün seviyelerde(A1, A2, B1, B2 ve C1) yoğun programlı almanca kurs hizmeti ve üniversite başvuru hizmeti vermektedir.

  Lisans ve Yüksek Lisans başvurularında öğrencilerin yeterliliklerine göre (not ortalaması , almaca dil bilgisi , LYS sonuç belgesi ) Almanya da ki üniversitelerden şartlı kabul alıp öğrencilere dil eğitimi hizmeti vermektedir.Dil eğitimi sonrası Rheinland Privatschule de yapılacak almanca yeterlilik sınavı ile Almanya da ki tüm üniversitelere başvuru yapılabilir.Rheinland Privatschule den alınan almanca sertifika Almanya da ki üniversiteler tarafından tanınmaktadır.

  1 kur 200 ders saatinden oluşmaktadır ve 2 ay sürmektedir.1 kur ücreti Essen ve Dortmund da  389 euro  , Köln – Duisburg – Düsseldorf da 449 euro dur.

  Almanya’da tüm üniversitelerin YÖK denkliği vardır.

  Yüksek Lisans başvurusu için sizden istenen belgeler ; Lisans not ortalaması en az 2.50 olmalıdır. ALES sonucuna gerek yoktur.

  • Lise diplomanız (Almanca tercüme ve Alman konsolosluğu onayı)
  • LYS kazandı belgeniz (Noter onaylı Almanca tercüme)
  • Lisans diplomanız (Almanca tercüme ve Alman konsolosluğu onayı)
  • Lisans Transcript (Almanca tercüme ve Alman konsolosluğu onayı)

   

  Almanca dil eğitimi sonrası öğrenciler TestDaF veya DSH sınavına girip aldıkları puana göre üniversite seçimi yaparlar.İlk yıl alınan şartlı kabul sonrasında almanca dil yeterliliği sağlanınca Almanya da dilediğiniz üniversiteye başvuru yapabilirsiniz.

  Yaşam maliyetleri: Yurt ve studio daire kiraları aylık ortalama 300-400 Euro arasındadır.Aylık gıda ve sosyal giderler içinde 300 Euro yeterli olmaktadır.

  Edulife Yurtdışı Eğitim , Almanyada üniversite seçiminizden, başvurularınızın yapılması, şartlı kabul sonrası Almanca dil okulunuzun organize edilmesi, karşılanmanız ve konaklamanızın planlanmasına kadar tüm aşamalarda size destek vermektedir. Yurt dışı eğitim alanında en doğru bilgi için her zaman bize ulaşabilirsiniz.

WhatsApp chat