fbpx

  Szeged Üniversitesi

 • Szeged Üniversitesi, Macaristan’ın üçüncü büyük kenti Szeged’de bulunan bir araştırma üniversitesidir. Macaristan’ın ve Orta Avrupa’nın en prestijli üniversitelerinden olan Szeged Üniversitesi , 1775 yılında şuan Romanya ülke sınırlarında bulunan Kaloşvar şehrinde kurulmuştur. 1872 yılında şimdiki üniversitenin yasal öncüleri olan 4 fakülte haline getirilmiştir.

  Szeged Üniversitesi

  – İngilizce lisans programları

  – YÖK denkliği için YKS ve TYT sınavına girmeden lise diploması ile başvuru

  – Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması listesine göre dünyada ilk 1000’e girmiş

  – Orta Avrupa’nın ve Macaristan’ın en büyük kütüphanesine sahip

  – Dünya sağlık örgütünün indeks listesinde

  – Macaristan’ın öğrenci şehri Szeged’de 4 fakülte

  – Orta Avrupa’nın ve Macaristan’ın en iyi Tıp Fakültesi ‘ dir.

  Bölüm hazırlık sınıfına sadece İngilizce bilen ve bölüm dersleri (kimya, biyoloji) yetersiz olan öğrenciler alınıyor.

  İngilizce ve bölüm dersleri yeterli olan öğrenciler İstanbul’da 9 Nisan ve 25 Haziran tarihlerinde düzenlenen sınavlara katılarak 1. Sınıftan eğitime başlayabilirler.

   Szeged Üniversitesi Bölümleri ve Fiyatları

  Sınav ve kayıt ücreti   450 Dolar
  Lisans Bölümleri Süre Yıllık eğitim ücreti
  Medikal hazırlık (ielts 6.5 isteniyor) 1 yıl 6200 Dolar
  Tıp 6 yıl 16.600 Dolar
  Diş Hekimliği 5 yıl 17.000 Dolar
  Eczacılık 5 yıl 10.000 Euro
  Hemşirelik 4 yıl 6200 Euro
  Fizyoterapi 4 yıl 6200 Euro
  İşletme 3.5 yıl 4400 Euro
  İngiliz ve Amerikan Dili 3 yıl 3000 Euro
  Ziraat Mühendisliği 3.5 yıl 4000 Euro
  Müzik ve Performans Sanatları 3 yıl 5000 euro

  1. Dünya savaşının sonunda Macaristan Transilvanya’yı Romanya’ya devredince Szeged Üniversitesi 1921’de üniversitenin hala faaliyet gösterdiği Szeged şehrine taşınmıştır. 1951 yılında Tıp Fakültesi , Szeged Üniversitesi Tıp Fakültesi adı altında bağımsız bir enstitü halini almıştır. 1987 yılında yapmış olduğu ve günümüzde C vitamini veya Askorbik asit olarak bilinen yapıyı bulan üniversitenin eski profesörü ve ayrıca Nobel ödülü sahibi Albert Szent-Györgyi’nin ismini almıştır. 2000 senesinde Albert Szent-Györgyi Sağlık Bilimleri Üniversitesi tekrar Szeged Üniversitesi’nin tamamlayıcı bir parçası olmuştur. Albert Szent-Györgyi Tıp ve Eczacılık Merkezi’nde iki fakülte bulunmaktadır. Diş hekimliği bölümü ile beraber Tıp Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi Albert Szent-Györgyi Sağlık Bilimleri Üniversitesini oluşturmaktadır. Tıp ve Eczacılık Fakültelerinde yabancı öğrenciler için sunulan İngilizce dili programları 1984/1985 akademik yıllarında başlatılmıştır ve hemen hemen Dünya’nın tüm ülkelerinden sayısız yabancı öğrenciye İngilizce eğitim vermektedir. Szeged  Üniversitesi 2003 yılında Dünya’nın en iyi ilk 300 üniversitesi arasında yer alarak eğitimdeki kalitesini bir kez daha kanıtlamıştır.

  Dünya çapında en iyi 1000 Üniversitesinin sıralamasını burada bulabilirsiniz. ”Academic Ranking of World Universities” in her sene belirlemiş olduğu sıralamada ilk 1000 içerisinde  7 Macaristan Üniversitesi bulunmaktadır. Liste için tıklayınız…

  Szeged Üniversitesi adını Szeged şehrinden almaktadır.Macaristan’ın güney doğusunda, Sırbistan ve Romanya sınırlarına çok yakın bir noktada bulunan Szeged, ülkenin üçüncü büyük şehri. 180,000 nüfuslu Szeged, mimarî özellikleri yanında son derece aktif kültürel hayatı ve gastronomik zenginliği ile de çekici bir kenttir. Çeşitli şenliklerin, açık hava tiyatro gösterilerinin, fuarların, uluslararası sergilerin hiç eksik olmadığı şehir genellikle Artnouveau ya da Neo-classique tarzda yapılmış binalarıyla modern bir Avrupa şehri karakterine sahip ve önemli bir turistik merkezidir.

  Szeged Üniversitesi Tarafından Sunulan Programlar

  Tıp Fakültesi ; ilk 2 yıl temel tıp eğitimi , 3 yıl klinik çalışmalar ve 1 yıl dönüşümlü stajlar olmak üzere eğitim süresi toplam 6 yıldır.Tıp bölümünde uluslararası eğitim 1984 yılında İngilizce eğitim programı ile başlamıştır.Son 15 yılda dünya çapında bir prestije kavuşan Szeged Üniversitesi , dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinden gelen pek çok uluslararası öğrenciye eşsiz eğitim imkanı sunmaktadır.

  Diş Hekimliği Fakültesi ; eğitim süresi 5 yıldır. İlk 2 yıl temel tıp müfredatı dersleri , sonraki yıllarda ise pek çok klinik çalışmaları ve staj programları müfredat içinde yer almaktadır.

  Eczacılık Fakültesi ; eğitim süresi 5 yıldır. İlk 2 yıl temel tıp müfredatı dersleri , sonraki 3 yıl ise eczacılık konuları ile ilgili dersler verilmektedir.

  Programa katılmak isteyen adayların Biyoloji , Kimya ve İngilizce konularında yazılı ve sözlü sınavları geçmeleri gerekmektedir. Sınavda başarılı olamayan öğrenciler , Üniversite’nin anlaşmalı olduğu okulların hazırlık programlarına yönlendirilirler. Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler , fakültede eğitimlerine devam edebilirler.

  YÖK’ün onay verdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan Szeged Üniversitesi’ne YKS VE TYT sınavlarına girmeden, doğrudan lise diploması ile başvurabilirsiniz.

  Edulife Yurtdışı Eğitim; tüm öğrencilere üniversite tercihlerinde, ücretsiz yurtdışı eğitim danışmanlığı hizmeti vermektedir.

  Başvuru ve Detaylı Bilgi İçin: https://www.edulife.com.tr/iletisim/ linkinden Edulife Eğitim Uzmanımız ile iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp chat