fbpx

  Macaristan Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Koşulları

 • Macaristan Üniversiteleri Başvuru ve Kabul Koşulları           

  Macaristan üniversitelerinde yabancı öğrenciler İngilizce eğitim alırlar.İngilizce bilmeyen öğrenciler için İngilizce hazırlık programları vardır.İngilizce hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler doğrudan 1. sınıfa alınırlar.İngilizce yeterlilik belgesi sunan öğrenciler de doğrudan 1. sınıfa alınmaktadır.

  Macaristan’daki üniversitelere başvuru yaparken lise diploması yeterli olmaktadır.Lisede aldığınız eğitimin önemi yoktur.Sayısal öğrenciler sözel bölüm , sözel öğrenciler de sayısal bölüm tercihi yapabilirler.Tek şart, bölüm derslerini bölüme geçmeden önce almaktır.Örneğin ; sözel bir öğrenci mimarlık okumak isterse, mimarlık bölümüne geçmeden önce matematik , geometri gibi ana dal derslerini mutlaka Macaristan’daki üniversitede alması gerekir.

  Bölüm derslerini alacağı yıla’’ foundation eğitimi yılı’’ denmektedir.Bu eğitim, bazı üniversitelerde hazırlık yılı ile aynı sürede alınır ki ek ücret ödenmez. Bazı üniversitelerde ise bölüm dersleri hazırlık yılı bittikten sonra alınır.Hazırlık yılı bittikten sonra alınan bölüm dersleri ek ücrete tabidir.

  Macaristan da birçok üniversite ye başvuru için lise diploması yeterlidir. YKS VE TYT sınavına gerek yoktur.

  YÖK ün onay verdiği dünyanın ilk 1000 sıralamasında olan üniversitelere başvuru için YKS VE TYT sınavına gerek kalmadan lise diploması ile başvuru yapabilirsiniz.

  YÖK’ün onay verdiği dünyanın en iyi 1000 üniversitesi arasında yer alan üniversiteleri ;

  Budapest University of Technology and Economics
  University of Pécs
  University of Debrecen
  Eötvös Loránd University
  Semmelweis University
  University of Szeged
  Corvinus University of Budapest

  https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/2016/world-ranking#!/page/0/length/25/country/62/sort_by/rank_label/sort_order/asc/cols/rank_only

  Tıp ve diş hekimliği gibi bölümler dahil birçok bölüme YKS VE TYT sınavsız başvurabilirsiniz…

  Liste dışında kalan diğer üniversitelere başvuru için de lise diploması yeterlidir fakat YÖK’ ten denklik alabilmeniz için , Macaristan’da okumak istediğiniz bölümü, Türkiye’de min. puanla kazanmış öğrenciden daha yüksek puan almış olmanız gerekir ki , bu da neredeyse tüm bölümlerde barajı geçmiş olmanız anlamına gelmektedir.

  Üniversite başvurularında lise diplomasının yanı sıra pasaport , kimlik bilgileri , yeterliliğinizle ilgili cv gibi evraklar titizlikle Edulife aracılığı ile toparlanıp üniversiteye gönderilmektedir.Üniversite ise yeterliliğiniz ve kontenjan durumuna göre ‘’ üniversite kabul belgesi’’göndermektedir.Günümüzde birçok ülkeden öğrenci alan Macaristan üniversitelerine erken başvuru yapmakta fayda var.

  Macaristan’da eğitim Eylül ayında başlamaktadır.Şubat ayı , yani yarı dönem de kayıt alan bazı üniversiteler vardır.Akademik tarihler hakkında danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.Üniversite kontenjanları , okul kabul süreci ve vize sürecini dikkate alarak erkan kayıt için Edulife ile iletişime  geçebilirsiniz.Kayıt aşamasına giden bu süreçte  güncel , doğru ve güvenilir bilgiyi Edulife size   ‘’yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti’’adı altında  sunacaktır.

WhatsApp chat