fbpx

  Nyireghaza Üniversitesi Birleşik İngilizce Hazırlık Programı (İngilizce Hazırlık + Bölüm Hazırlık)


 • 2021’e özel Konaklama Hediyeli Hazırlık Eğitimi

  Integrated Foundation Program
  Son Başvuru: 15 Ağustos
  Başlangıç: 4 Ekim Bitiş: 24 Haziran

  Ücrete Dahil Olan Hizmetler

  • 9 ay / 2 sömestr / 36 hafta / 720 saat toplam ders
  • 9 ay yurt konaklaması (Single – Odada tek başına)
  • İngilizce dil ders kitapları
  • Yüzme Havuzu
  • Spor Salonu
  • Bisiklet
  • Macarca Kursu

  Nyíregyháza Üniversitesi’ne başvuran adaylar, öğrenci statülerini belirlediklerinde spor salonu, yüzme havuzu ve bisiklet gibi üniversite olanaklarından okulun belirlediği kurallar ve imkanlar dahilinde ücretsiz olarak yararlanabilirler. Ayrıca İngilizce dil ders kitaplarını da ücretsiz alacaklardır.

  Ek olarak, okul öğrencilere ücretsiz Macarca öğrenme fırsatı sunmaktadır, okulun zaman zaman düzenlediği ilçelere ve Budapeşte’ye kültürel gezilerden ve ayrıca rehberlik hizmetlerinden de öğrenciler istifade ederler.

  Resmi Link: http://www.nye.hu/english/node/35#Integrated%20Foundation%20Program

  En Yeni Videolar (Üniversite) : https://www.nyf.hu/nyf-en/node/79

  ***Nyireghaza Üniversitesi, bu yıla özel, 3500 Euro olan Entegre İngilizce Hazırlık Eğitimine başvuran öğrencilerine basic single konaklama hediye etmektedir. Oda tipini değiştiren öğrenciler fark ödeyerek diğer tip konaklama seçebilecekler. (Twin Apartment ya da Superior)

  STANDART PAKET
  *Integrated Foundation Program with basic accommodation (Standart Konaklama hediye Hazırlık fiyatı 3500 Euro)
  Single Room with shared bathroom-shared by 2 person-. WC and kitchen are in the hallway, shared with other students.
  3500 Euro/2 semesters
  Video: https://drive.google.com/file/d/1HW4gSVDSLe9p22_BicrBeLkGRusNevkj/view?usp=sharing
  Yer Durumu: Okulun elinde bu şekilde yapılmış çok miktarda yurt odası var.

  TWIN PAKET

  *Integrated Foundation Program with twin apartments accomodation (Twin Apartment Konaklama dahil Hazırlık fiyatı 3600 Euro)
  Single Room with shared bathroom and kitchen -shared by 2 person
  3600 Euro /2 semesters
  Video: https://drive.google.com/file/d/1HJ81bZORtc6SvfdkdHUPBr5s28X62j3K/view?usp=sharing
  Resepsiyon: https://drive.google.com/file/d/1HUgYOfFqd7c2DXGejEIfy8Bz_9Syr6Xi/view?usp=sharing
  Yer Durumu: Twin odalardan 22 adet mevcut.

  SUPERIOR PAKET

  *Integrated Foundation Program with superior apartment accommodation (Superior Apartment Sandra Hotel Konaklama dahil Hazırlık fiyatı 4300 Euro)
  Single Room with bathroom and kitchen
  4300 Euro/ 2 semesters
  Video: https://drive.google.com/file/d/1IyGOUrbnTTiTUBlTWO7141cxr1DvIB8P/view?usp=sharing
  Yer Durumu: Superior odalardan sadece 5 adet mevcut.

  Programın Amacı: BSc / BA derecesi kabulü için hazırlık imkanı sağlar. Başvuru sahiplerinin amacı, lisans başvurularında gerekli olan B2 İngilizce seviyesine ulaşmak için genel ve mesleki İngilizce’yi edinmek, kelime ve gramer temellerini edinmenin yanı sıra, ilgili temel konulardan uygun hazırlık seviyesini elde etmektir. Kursun bir kısmı, Macar dili ve kültürü dünyasına girişi de kapsamaktadır. Hazırlıkları başarıyla tamamlayan öğrenciler, Nyíregyháza Üniversitesi’nde veya Avrupa’da İngilizce eğitim veren başka bir yüksek öğretim kurumunda eğitimlerine başlayabilirler.” 36 hafta / 2 sömestr / 9 ay / 720 saatlik bir eğitimin sonunda sertifika alarak kursu başarılı bir şekilde tamamlayanlar Nyireghaza Üniversitesi bünyesindeki mühendislik ve işletme bölümlerinde okumak için tekrardan bir sınava girmeyecekler , doğrudan kabul edilecekler.

  Değerlendirme ve derecelendirme kriterleri: Sertifika için, katılımcıların kursun en az yüzde 80’ine katılmaları gerekir. Final sınavı yazılı ve sözlü bölümlerden oluşur. Modül final sınavları, en az yüzde 60 (sözlü ve yazılı kısımlar ayrı olmak üzere) puan alan her katılımcı için gereklidir. Modül final yeterlilik sınavı: başarılı / kaldı şeklinde olacak. Program bir AKTS kredisi sağlamaz.

  Minimum başlangıç sayısı: 8 kişi
  Minimum İngilizce: A2 (ya da A1 sonu)
  Maksimum Yaş Sınırı: 23

  Kurs süresi: 9 ay / 2 sömestr / 36 hafta / 720 saat toplam ders (4 Ekim – 24 Haziran 2021,) 2 hafta kış tatili, bahar tatili yoktur.
  Tatil Süresi: 2 Hafta (20 Aralık 2021 – 3 Ocak 2022 ) Bunun dışında başka tatil olmayacak..

  1. Dönem: 4 Ekim 2021 – 18 Şubat 2022 (Hedef 18 Şubat’a kadar B1’e gelmek) 1. Dönem haftada 18 saat İngilizce Eğitimi + 2 saat Macar dili ve kültürü dersi olacak.
  2. Dönem: 18 Şubat 2022 – 24 Haziran 2022 (Hedef 24 Haziran’da B2’ye ulaşmak) 2. Dönem haftada 10 saat İngilizce + 2 saat Macar dili ve kültürü + 2 saat mesleki İngilizce,+ 6 saat matematik-fizik veya 6 saat biyokimya (Ziraat başvurularında)

  Son Başvuru Tarihi : 15 Ağustos 2021
  Başvuru Ücreti: 100 Euro, hazırlık ücreti ile birlikte yatırılacak. Vize reddi durumunda, 100 Euro kesilerek diğer ücretler iade edilir.
  Giriş Mülakatı: Skype mülakatı ile minimum A2 olan adaylar programa kabul edilecek. Bu nedenle adayların mülakata kadar İngilizce özel ders almaları hem üniversite hem de vize mülakatı için faydalı olur.

  2020 Nyíregyháza Şehri Filmi

  ITM tarafından yapılan Nyíregyháza hakkında İngilizce bir yatırımcı filmi

  Üniversitenin İngilizce kısa tanıtım videosu.

  En Yeni Videolar (Üniversite) : https://www.nyf.hu/nyf-en/node/79

  Üniversitenin Avantajları

  • Hesaplı olması
  • AB üyesi bir ülkede yer alması ve yabancı öğrencilerin Erasmus ile bir dönem ya da 1 yıl başka ülkelere gidebilmelerine imkan sağlaması
  • Güvenli bir şehirde okuyacak olmaları (Bu Macaristan’ın geneli için böyledir)
  • Yabancı öğrenci almaya yeni başladıkları için çalışanların çok ilgili ve hevesli olması
  • Konaklama sıkıntısının olmaması, okulun yurtları bol ve ucuz, ayrıca şehirde evler budapeşteye göre 3’te 1 bazen yarı yarıya daha ucuz.
  • Eğitimlerine veya kariyerlerine AB’de devam etmek isteyenler için sıçrama tahtası olması. Örneğin burada Makine Mühendisliği hesaplı bir şekilde okunduktan sonra, yüksek lisans için isim yapmış bir üniversite tercih edilebilir.
  • Şehirdeki çok sayıda fabrikadan dolayı özellikle Ziraat ve Makine mühendisleri için iş imkanlarının çok olması.. Zira okul ve bu fabrikalar işbirliği içindeler.
  • Okuldaki Pilotluk bölümü çok iyi, yaklaşık 70 yıldır pilot yetiştiriyorlar ve Wizz Air’in (yani Macar Pegasus’u diyebiliriz) pilot okulu burası.

  Dezavantajları

  • Yeni bir üniversite olması (Aslında Üniversite olarak yeni, yüksekokul olarak eski, kökleri 1914’e dayanmaktadır. Yüksekokulken Szabolcs-Szatmár-Bereg Eyaletinin en büyük yüksek öğretim kurumuydu. György Bessenyei Öğretmenlik Yüksekokulu ile Budapeşte Gödöllő Tarım Bilimleri Üniversitesi‘nin Nyíregyháza şehrinde açmış olduğu Ziraat Fakültesi’nin birleşmesinden oluşmuştur.)
  • En iyi 1000 Üniversite içinde yer almıyor

  Şehir Hakkında..
  Nyíregyháza (Nyiir-egg-haaza diye okunur) eski adı ile Nyír (Nyir Türkçe’de Huş Ağacı demektir) 896’da bölgeye Macarların gelmesi, daha sonra Macarların 1000 yılında hristiyan olmaları ile 1236’da şehre büyük bir kilise yapmaları ile (macarca kilise egyház demektir) Nyir ve Egyhaz kelimeleri birleştirilerek şehir Nyíregyháza adını almıştır.

  Kuzeydoğu Macaristan’ın ve Szabolcs-Szatmár-Bereg Eyaletinin başkenti olan bir şehir. 120.000 nüfusu ile, Macaristan’ın yedinci büyük şehri ve Kuzey Macaristan ve Büyük Macar Ovası’nın (Alföld) kuzey kesiminin en önde gelen şehirlerinden biridir.

  Şehrin sakinleri Avusturya’ya karşı verilen, Osmanlı’nın da desteklediği 1848-1849 Macar bağımsızlık mücadelesinde aktif rol almışlardır. Devrimin bastırılması sonrasında kaçmayı başaranlar hareketin lideri Lajos Kossuth ile birlikte Osmanlı’ya sığındılar. Kütahya ve çevresine yerleştirilseler de çok sonraları vatanına dönemeyenlerden müslüman olup Osmanlı’da kalanlar oldu. Bunlar İstanbul’dan Halep’e dağıldılar. Türkiye’deki Macar, Macaroğlu soyadlılar genellikle bu devrimci macarların torunlarıdır.

  1850 lerden sonra Nyíregyháza daha da kentleşti ve 1858 yılında demiryolu hattı Nyíregyháza’ya ulaştı; birçok yeni binalar, bir telgraf ofisi, ana postane ve tiyatro da dahil olmak üzere çeşitli binalar inşa edildi. 1911 yılında tramvay yapımı tamamlandı.

  1960’larda şehir iyice büyüdü ve hızlı bir şekilde gelişti. Günümüzde Nyíregyháza, bir eğitim ve popüler bir turizm merkezi ve de Macaristan’ın en zengin şehirlerinden biridir.

  Şehirdeki En bilindik fabrikalar;
  LEGO Oyuncak Fabrikası
  Michelin Hungária Lastik Fabrikası

  Macaristan’ın diğer şehirlerinde olduğu gibi Nyíregyháza’da da termal kaplıcalar ve aqua parklar revaçtadır. Bunlardan bazıları..

  Sóstói ThermalPark
  Júlia Termal
  Nyíregyháza aquapark
  Tófürdő
  Sóstói Fürdő

  Yukarıdaki haritadan da göreceğiniz üzere, şehrin konumu sayesinde birçok ülkeye ve şehre yakındır.

  Komşu ülkelerdeki bazı şehirlere uzaklıkları
  Ukrayna Mukaçeve – Nyireghaza: 116 km
  Slovakya Kassa (Kösice) – Nyireghaza: 120 km
  Romanya Kolozsvar (Cluj Napoca) – Nyireghaza: 250 km
  Polonya Krakow – Nyireghaza: 385 km
  Avusturya Viyana – Nyireghaza: 473 km
  Sırbistan Belgrat – Nyireghaza: 500 km

WhatsApp chat