fbpx

 • Gençler Lisans ve Yükseklisans Eğitimi İçin Yurtdışına Gidiyor!

  • 23 Temmuz 2018
  • Posted By : admin
  • 0 Comment
  • macaristanda üniversite polonyada üniversite ukraynada üniversite yurtdışında üniversite eğitimi

  Her yıl 11 bin 500 öğrenci üniversite eğitimi almak yurtdışına gidiyor. Ülkenin en iyi okullarından mezun öğrenciler arasında yurtdışında üniversite öğrenimi görmek için gidenlerin sayısı da her geçen yıl daha da artış gösteriyor.

  Robert Koleji mezunları arasında yurtdışında yükseköğrenimi tercih edenlerin oranı geçtiğimiz yıl yüzde 40 oranındaydı. Okul yetkililerince yapılan açıklamada “Bu yıl bu oran yüzde 50’yi geçer” denilmektedir. Avusturya Lisesi’nden mezun olanlardan yüzde 73’ü geçtiğimiz yıl yurtdışındaki üniversitelere eğitim görmeye gitmişti. Bu yıl oranın artacağı ifade edilmektedir. Alman Lisesi’nde 142 mezunun yüzde 80’inin yurtdışını tercih edecektir.

  UluslararasıEğitim Danışmanları Derneği yönetim kurulu üyesi olan Aslıhan Özenç, “Son yıllarda hem dünya genelinde yaşanan kültürel ve teknolojik değişiklikler dünyayı daha da küçültmekte, hem de ülkemiz gündeminde daha sık şekilde karşımıza çıkan çeşitli sıkıntılar, yurtdışında eğitim almaya yönelik talebi desteklemekte, genel olarak bakıldığında toplam öğrenci sayılarını arttırmaktadır” dedi.

  Macaristan, Polonya ve Ukrayna Üniversite Eğitiminin Yükselen Trendi

  Kur artışlarından dolayı üniversite eğitiminde farklı ülkeler tercih ediliyor. Dil eğitimi için İngiltere yerine İrlanda ve Malta, üniversite için de Kanada ve Doğu Avrupa ülkeleri daha çok talep görüyor. Üniversite eğitiminin trendi AB ülkeleri olan Macaristan, Polonya ve Ukrayna kur nedeniyle yükselen ülkeler konumunda yer alıyor.

  Eğitim İçin Gidilen Ülkeler

  – İngiltere

  – ABD

  – Kanada

  – Macaristan

  – Almanya

  – Polonya

  – Ukrayna

  – İtalya

  – İspanya

  – Avusturya

  Tercih edilen meslekler

  1- Mühendislik ve mimarlık

  2- İşletme, ekonomi, pazarlama

  3- Uluslararası ilişkiler & ticaret

  4- IT & Bilgisayar bilimler

  5- Tıp, eczacılık, diş hekimliği

  6- Sanat, moda, tasarım

No comments found

LEAVE COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WhatsApp chat