fbpx

 • Macaristan’da Üniversite Eğitimi Alacak Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme

  • 17 Temmuz 2018
  • Posted By : admin
  • 0 Comment
  • macaristanda eğitim macaristanda üniversite macaristanda üniversite eğitimi macaristanda üniversite eğitimi fiyatları macaristanda yurtdışı eğitimi

  Aşağıdaki okullara yönelik tüm (Hazırlık & Lisans & Master) Eylül ayı kayıtları kapanmıştır.
  – Debrecen Üniversitesi 
  (Ocak 2019 için sadece 1 dönemlik İngilizce ve bölüm hazırlık kaydı alınabilir)
  – Budapeşte Teknik (BME) 
  (Ekim’den itibaren Ocak 2019 için sadece 1 dönemlik mühendislik/mimarlık hazırlık kaydı alınabilir)
  – Eötvös Lorand (ELTE)

  2 – Peç Üniversitesi (Eylül Ayı Başlangıç)
  YÖK’ün en iyi 1000 üniversite içerisinde yer alan, 1367’de kurulmuş bir devlet üniversitesi. Peç şehri Budapeşte’ye trenle 3 saat mesafede yer almaktadır. Macaristan’daki düzenli uçuşlar sadece Budapeşte’ye yapıldığı için, Budapeşte’den Peç’e ulaşım tren, otobüs veya özel transfer araçları ile gerçekleştirilmektedir. Peç şehri 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti olarak seçilmiştir. 

  -İngilizce Hazırlık: Hazırlık kayıtları sürmektedir. 30 Temmuz’a kadar kayıt yapılabilinmektedir.  Peç’te bildiğiniz üzere birleştirilmiş bir hazırlık eğitimi verilmektedir, ilk dönem sadece İngilizce gösterilmekte ikinci dönem de ise İngilizce ile birlikte okuyacakları bölümle alakalı dersler verilmektedir. (Kimya , Biyoloji, Matematik, Çizim vs) Peç hazırlığa başvuran adaylar İngilizce testini çözdükten sonra okulla Skype mülakatı yapmaktadır ve hangi hazırlığa alınacağı bu şekilde belirlenmektedir.

  Peç Combo Hazırlık Ücretleri (Bunlar sadece bize özel %10 indirimli ücretler)
  2 Dönemlik Hazırlık Eylül 2018  – Haziran 2019:  5850 Euro (A2 İngilizceye sahip adaylar)
  1 Dönemlik Hazırlık – Ocak 2019 – Haziran 2019: 3780 Euro  (B1 ingilizceye

  3 Dönemlik Hazırlık – Ocak 2019 – Haziran 2020: 8370 Euro (A1 bitirmiş adaylar, İngilizce hiç bilmeyenler hariç)

  Yukarıdaki ücretlerin ilaveten başvuru, kayıt ve kitap ücreti de mevcuttur.

  App Fee: 100 Euro
  Reg Fee: 150 Euro
  Book Fee: 250 Euro

  Toplamda: 6350 Euro/Eylül dönemi (Türkiye’deyken ödenen rakam olmaktadır)

  Lisans Programlarından Kayıtların 30 Temmuz’a kadar Sürdüğü Programlar:

  – Diyetisyenlik

  – Ebelik

  – Hemşirelik

  – Fizyoterapi 

  Yukarıdaki 4 lisans programının ücreti 4000 Euro yıllık, bir defaya mahsus 200 Euro Başvuru ücreti, 500 Euro kayıt ücreti mevcut olup eğitim süresi 4 yıldır. Son kayıt 30 Temmuz’dur. Bu programlara başvuracak adaylardan Toefl vs istenmemektedi. B2 ingilizce bilgisi yeterli olmaktadır. Adaylar bölüme Skype mülakatı ile alınmaktadır.

  Master Programları

  – Psikoloji MA : Dönemlik 3900 Euro (30 temmuza kadar devam ediyor)

  – Seramik Tasarım MA (30 temmuza kadar devam ediyor)

  – Orkestra Şefliği MA (30 temmuza kadar devam ediyor)

  – Klasik Şan Eğitimi MA (30 temmuza kadar devam ediyor)

  – Müzik Performansı MA (Piyano, Keman, Flüt, Gitar) (30 temmuza kadar devam ediyor)

  Yukarıda kayıtları devam eden yüksek lisans programlarından, Psikoloji haricindeki bölümler dönemlik 3000 Euro’dur. Her bölümün kayıt şartı farklıdır.

  Peç Yurt Konaklama: Aylık 110 Euro ile 180 Euro arasında değişen ücretlerde, ilk sene herkese yurt hakkı tanınmaktadır. Genellikle 110 Euro ödenmektedir, yer kalmazsa 180 Euro’luk yurda geçiş yapılmakta ya da ev tutulmaktadır. Tek kişilik ev, aylık 400-500 Euro, çift kişilik de 200-300 Euro kişi başına fiyat her şey içindedir. Sonraki yıllar için yurt garanti olmayıp yer durumuna göre kalınabilinmektedir. Odalarda genellikle 2 kişilik ve temiz, her 4 öğrenci aynı banyo ve tuvaleti kullanılmaktadır. Bazı odaların tuvaletleri koridordadır.

  3 – Dunaujvaros Üniversitesi (Ekim Başlangıç)
  Lisans ve Master eğitimleri Lisans & Master Eylül’de başlıyor. Hazırlık eğitimi Ekim’de başlamaktadır. Dunaujvaros, Tuna nehri kıyısında, Budapeşte’ye 1 saat mesafede yer alan küçük bir şehirdir. İlk 1000’de yer almadığı için YÖK denkliği ile de olsun isteyen adaylar, 1. sınıfa başladıkları yıl ilgili alanda Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteyi kazanacak taban puana sahip olmalıdır. YÖK tanınırlığı vardır. Devlet üniversitesidir.

  Dunaujvaros Hazırlık Ücretleri:

  Kayıt ücreti: 200 Euro
  Hazırlık ücreti: 4100 Euro
  İlk dönem yurt ücreti: 600 Euro (Aylık 120 Eur)
  Genel Depozito: 500 Euro (Geri iadesi var)

  Kitap ücreti: 150 Euro

  Toplamda: 5550 Euro (Türkiye’de ödenen ücret)

  4 –  Corvinus Üniversitesi  (Ekim Başlangıç)
  Lisans ve Master kayıtları bitmiştir. MBA eğitimi için süre uzatılmaktadır. İlk 1000’de yer alan en iyi ekonomi üniversitesidir. İngilizce Hazırlığa 30 Ağustos’a kadar kayıt yapılmaktadır. Eğitimler Ekim’de başlamaktadır. Corvinus Hazırlık için aday en az a2 sonu b1 başı ingilizce bilmelidir. Corvinus hazırlık eğitimi pek kolay değildir, hazırlığı düzgün bitiren öğrenci 6,5 IELTS seviyesine sahip olmaktadır.

  Corvinus İngilizce Hazırlık Ücretleri:

  Hazırlık 4100 Euro
  Başvuru Ücreti: 200 Euro

  Yurt Ücreti: 900 Euro – 9 Aylık yurt ücretidir, (2-3 kişilik odalarda) Hazırlığa gelen öğrencilere verilmektedir. Yurt okula 50dk otobüs mesafesindedir. Lüks ve şehir merkezi bir konaklama arayanlar için uygun değildir. Tarkaréti Kollégium adı ile internetten araştırılmaktadır.

  5 – Budapeşte Metropolitan Üniversitesi (Eylül Başlangıç)
  (Özel Üniversite) : Hazırlık, Lisans ve Master kayıtları 30 Temmuz’a kadar sürmektedir. İlk 1000’de yer almadığı için YÖK denkliği isteyen adaylar, Metropolitan’da 1. sınıfa başladıkları yıl, ilgili alanda Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteyi kazanmaya yetecek bir taban puana sahip olmalıdırlar. YÖK tanınırlığı vardır, İngiliz Coventry Üniversitesi ile bazı bölümlere çift diploma verilmektedir. Metropolitan diğer Macar üniversitelerinden farklı olarak, sanat bölümleri haricindeki bölümlerine (Lisans, Master, Hazırlık) Şubat ayında da öğrenci kabul etmektedir.

  Metropolitan İngilizce Hazırlık Ücretleri:
  Yıllık 4400 Euro, 120 Euro başvuru ücreti vardır.
  Hazırlık Türü: Sadece İngilizce’dir.
  Konaklama: çift kişilik yurtta her şey içinde 270-280 Euro, 500 Euro da depozito vardır. Ancak şu an itibari ile yurtlar çoğunlukla dolmuştur, ev tutulma durumu olabilir.

  6-Budapest International Business School (IBS) – Eylül Başlangıç
  (Özel Üniversite) : Lisans ve Master programları için kayıt tarihinde 30 Temmuz’u geçmemek gereklidir. Dersler Eylül’de başlamaktadır.  İlk 1000’de yer almadığı için YÖK denkliği isteyen adaylar, 1. sınıfa başladıkları yıl ilgili alanda Türkiye’de 4 yıllık bir üniversiteyi kazanacak bir puana sahip olmalıdırlar. YÖK tanınırlığı vardır, sadece İngiliz diploması verilmektedir. (University of Buckingham) , çift diploma seçeneği yoktur.

  IBS İngilizce Hazırlık Ücretleri

  Yıllık 4400 Euro peşin, 900 Euro da başvuru ücreti bulunmaktadır. Başvuru ücreti AB vatandaşı olmayanlardan alınmaktadır.

  Hazırlık ücreti toplamda 5300 Euro (Türkiye’de iken ödenecek rakam)

  Hazırlık Türü: Sadece İngilizce, konaklama okulun yurdunda, 2 kişilik odalarda 300 Euro, depozito 500 Euro. Yurtlarda yer kalmadığından ev tutulacaktır.

  7 – Duna College (Ekim Başlangıç)
  Burası üniversite değildir. Bilinen dershane konseptinde üniversiteye hazırlamaktadır. Yabancı öğrencileri Macaristan’daki üniversitelere hazırlamaktadır. Öğrenciler ağırlıklı İran’dan sonra Türkiye’den Çin’den, Avrupa’dan ve Ukrayna’dan gelmektedirler. Şehrin tam merkezinde yer alan 2 ayrı binada hizmet vermektedir. Burası aynı zamanda Semmelweis ve  Szeged üniversiteleri ile de çalışmaktadır, burada hazırlık alanlardan Semmelweis Tıp veya Szeged Tıp isteyenleri ilgili üniversitelere yerleştirmektedirler. Duna College ayrıca Obuda Üniversitesi’nin resmi hazırlık okuludur. Dersler Ekim’de başlıyor. Buraya son kayıt tarihi 30 Ağustos

  Duna College Hazırlık Ücretleri:

  Combo Hazırlık Yılı     : 5600 Euro
  Yoğun (Şubat – Temmuz)   : 4900 Euro
  Başvuru: €200 Euro
  Kitap ücreti: €450 (Tıp Hazırlık), €250 (Mühendislik) €100 (Diğer)

  Konaklama: Yurdu mevcut olmayıp ev tutulmaktadır.

  8 – Budapeşte Tomori Pal Yüksekokulu (Eylül Başlangıç)

  Özel bir okuldur. 2-3 ayrı şehirde kampüsü bulunmaktadır. Kampüsü Budapeşte’de yer almaktadır. Merkezden otobüsle 20-30dk da varılmaktadır. Okulun içerden dışardan görünümü devlet lisesi görünümüne sahiptir. Eğitime gelen yabancı öğrenciler genelde Hindistan, Pakistan , Sri Lanka vs ülkelerin öğrencileridir. İngilizce hazırlık yıllık 2000 Euro, lisans programları da 3500 Euro’dur. Konaklama için yer olduğu taktirde aylık 100 Euro’dur. Burayı idealist kimselere tavsiye edilmemektedir. Ama fiyatı nedeniyle tercih edilebilinir. Temmuz sonuna kadar kayıt alınmaktadır.
  İşletme ve Yönetim (6 + 1 dönem)
  Uluslararası İşletme (6 + 1 dönem)
  Uluslararası İlişkiler (6 dönem)

  9 – Budapeşte Film Akademisi (Eylül Başlangıç) 

  Burası bir Ny Film Akademisi olmayıp en az B2 İngilizcesine sahip hobi olarak sinemaya gönül veren adayların katılacağı bir yerdir. Türkiye’de sinema tv okumuş ama kamera, set görmemiş kişiler bile gelip eğitim alabilmektedir. Burada okuyan öğrenciler daha sonra Metropolitan’ın Sinema bölümüne geçebilmektedir. Metropolitan sinema lisans programı buradan çok daha iyidir. Ama kısa süreli gelenler için burası uygundur. Burası bir üniversite olmadığı için, burada görülen dersleri ilerde gideceği okula saydıracaklar için ECTS transcript verilmektedir. Eötvös Lorant Üniversitesi’nden temin edilerek bu dersler Eötvös Lorant Üniversitesinde ya da sokakta, sette yapılmaktadır.

  Sertifika Programı Ücret: 4790 Euro / Dönemlik,
  ECTS Kredili Ücret: 5988 Euro / Dönemlik,

  MACARİSTAN VİZE: Vize randevuları erken dolduğu için, yapılacak kayıtlarınız için Ağustos ortasına doğru kendi email adresiniz ile İstanbul ya da Ankara’dan vize randevusu alınmaktadır. Daha sonra aday kayıt olunca o randevuyu iptal edip, aday adına randevu alınmaktadır.

No comments found

LEAVE COMMENT

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WhatsApp chat